Nominees announced for 11th annual Franklin Tomorrow Exemplary Volunteer Awards

Presentation July 26 at Franklin Theatre

Nominees in five categories have been announced in preparation for the 11th annual Franklin Tomorrow Exemplary Community Volunteer Awards and Volunteer Spirit Awards, set for Wednesday, July 26, at the Franklin Theatre.

The event will begin at 7 p.m. following a 5:30 p.m. reception at First Bank at Five Points for nominees, their families and ticketholders to the event. New this year will be a champagne and dessert after-party, hosted at PARKS Realty.

The awards presentation will begin at 7 p.m. Tickets are available for $25 per person through the Franklin Theatre at www.franklintheatre.com and include the pre- and post-parties, as well as the main event at the Theatre.

Making the event possible as partners are FirstBank and Williamson Medical Center. Acting as supporters are Buerger Moseley Carson and PARKS Realty.

In 2007, Franklin Tomorrow established the Exemplary Community Volunteer Awards to honor the decades of service and tremendous impact of Anne T. Rutherford, a founding member of Franklin Tomorrow and an active volunteer for many community organizations. The award recognizes the collective effort of an individual’s work, the impact on the agencies themselves, and the community at large.

The Volunteer Spirit and the Youth Initiative Awards were created to allow more people to be honored for selflessly supporting local non-profit organizations or agencies.

Awards also to be presented will recognize Civic Groups, Corporate Volunteer Teams, as well as Individual Corporate Volunteers.

For the fourth year, Franklin Tomorrow will present the Legacy Award, a continuation of the Business Legends Award previously presented by the Williamson County-Franklin Chamber of Commerce.

This award will recognize an individual or individuals who have made significant impact in the areas of business, quality of life, and leadership.

Patron supporters for the event are The TMA Group and Signs First. Supporters are 61st District State Rep. Charles Sargent, 63rd District State Rep. Glen Casada, 23rd District State Sen. Jack Johnson, 65th District State Rep. Sam Whitson, Ernie & Nell Bacon, Deana Hood, Attorney at Law, The BBB Integrity Foundation, District Attorney General Kim Helper, Lipman Brothers, and the R.S. Lipman Company, and Ryan Search & Consulting.

Nominees and their categories include:

Volunteer Spirit Category: 

Allena Bell, nominated for her work with numerous agencies by Sydney Ball; Andy Marshall, nominated by Brightstone; Ann Logan, nominated for her work with People for Animals & Friends of Williamson County Animal Shelter; Anne Hook, nominated by Gentry’s Educational Foundation; Bob Steele, nominated by Franklin Theatre; Cathy & Calvin Bishop, nominated by Catholic Charities; Chris Whitney, nominated for One Gen Away; Christy Pauley, nominated by Poplar Grove Elementary School; Dulcie Scotto, nominated by Tucker’s House; Eunetta Kready, nominated for her work with several organizations including the Heritage Foundation; Janine Moore, nominated by Davis Child Advocacy Center; Jim Adkins, nominated for his work with A Vintage Affair & other organizations; Kay Awalt Musgrove, nominated by the Franklin Theatre; Linda C. Moore, nominated by the Heritage Foundation; Mary Beth Gates, nominated by High Hopes; Mary Sue Owen, nominated by Our Thrift Store; Mike Alexander, nominated for his work with BrightStone, the Better Business Bureau and other organizations; Susan Edenfield, nominated by the Franklin Lions Club; and Suzanne McLemore, nominated by Our Thrift Store.

Youth Initiative Category:

Amalie McGarraugh, nominated by United Way of Williamson County; Cameron Duncan, nominated by Williamson County Animal Shelter; Destiny Moore, nominated by the Boys & Girls Club of Williamson County; and Threads of Care, nominated by Preston Elliott.

 

Civic Group Category:

African American Heritage Society, nominated by Alma McLemore; Downtown Neighborhood Association, nominated by Brian Beathard; Franklin BBQ Society, nominated by Patrick Baggett; Franklin Cross Point Church, nominated by WAVES Inc.; Franklin Special School District Board of Education, nominated by Dr. David Snowden; First Presbyterian Church, nominated by Brightstone; and VITA Volunteers, nominated by United Way of Williamson County.

Corporate Individual Category:

Kim Dykes, nominated for House for Hope Designer Show House; and Brian Evans, nominated by United Way of Williamson County.

Corporate Team Category:

Apcom Inc., nominated by Brightstone; Carbine & Associates, nominated for House for Hope Designer Show House; First Citizens National Bank, nominated for work with various organizations; Franklin Synergy Bank, nominated by Mid-Cumberland Meals on Wheels; Jackson National Life, nominated by Williamson County CASA; and Publix Supermarkets, nominated by United Way of Williamson County.

Comments are closed.